Kölyök szocializáció

Az alapokat a tenyésztőnél tanulja a kölyök

A szocializáció egyik legfontosabb fázisána a kiskutya 3-5 hetes korára tehető. A kölykök ilyenkor egyre aktívabbá válnak és egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a külvilág iránt. Nyitottak úgy az új tárgyak és az új élőlények iránt.
Fontos tehát, hogy ebben a rendkívül mély nyomokat hagyó, sokmindent eldöntő időszakban lehetőleg pozitív módon éljék meg környezetüket. Az ebben az időszakban nyert tapasztalatok által kialakul egyfajta „világkép”amiheza kölyök még felnőtt korában is visszanyúlhat és ezáltal jobban tudja kezelni az új élethelyzeteket.
Egy felelősségteljes tenyésztőnél a kölykök a szabadban és a lakásban egyaránt tapasztalatokat szerezhetnek. Lehetőséget kell nekik adni arra, hogy a különféle tárgyakkal, élőlényekkel és felületekkel megismerkedjenek. Ilyenkor jó, ha megismerik a boxban való tartózkodást, az autós utazást és egy sétát anyával egy háborítatlan területen. Fontos a fajtársakkal való megismerkedés, hiszen így tudja megismerni és megtanulni a határait is.

Mikor végre megérkezik a kiskutya

Szoktatás az új környezethez

Egy kölyök általában 8-10 hetes korában költözik az új gazdához. Innentől kezdve a tulajdonosnak kell megteremtenie a kiskutyának a lehetőséget arra, hogy az a saját tempójában és nyugodt körülmények között további megtapasztalásokhoz juthasson. Ideális esetben a gazdi már a kölyök beköltözése előtt is meglátogatta a kiskutyát. Tehát a beköltözés után adjon néhány napot a kiskutyának, hogy megszokja az új helyzetet. A kutya kívánatos és elvárt szokásai és viselkedése most alapozódik meg. Csak lassan és játékosan foglalkozzunk a kölyökkel és ne várjunk el tőle túl sokat, hiszen még gyerek. Viszont legyünk határozottak és következetesek. Elejétől fogva szoktassa hozzá kutyáját a helyhez, ahol a dolgát kell végeznie. Lehetőleg a természet lágy ölén hagyjunk időt a kisebb-nagyobb dolgok elvégzésére és ha sikerrel jár a kutyus nagyon dicsérje meg!

Mit tegyünk a kölyök harapása ellen?

Az is nagyon fontos, hogy ebben az időszakban megfékezzük a kölykök harapását. A harapás visszafogása nem veleszületett képesség, a kiskutyáknak 18 hetes korukig kell megtanulniuk. Ha a kiskutya túl durva lenne a játék során, a gazdi visítson egyet és hagyja abba a játékot! Ne büntessük a kölyköt, inkább próbáljuk meg másra terelni a figyelmét. Ezt a hozzáállást a gyerekeknek is tanítsuk meg, hogy kialakuljon egy baráti kapcsolat a kiskutya és a kisgazdik között!

Fontos a koncentráció

És ha már a figyelemnél tartunk. A kiskutyák nagyon jól motiválhatóak jutalomfalattal. Csak szagoltasd meg a finom falatkát vele és tedd a kezedet, amelyikben a jutifali van, az állad alá. Ha pár másodpercig figyel rád, add neki a finomságot és dicsérd meg! Egészen megható tud lenni, ahogy egy pici kutya felnéz rád. Később növeld az időt. Már nem kell előzetesen megszagoltatni vele a falatot. Pontosan tudja, hogy ha rád figyel – egyre hosszabb ideig – meg fogja kapni. Később, mikor idegen környezetbe viszed, ott is végezzétek el a koncentrációs feladatot. A koncentráció nagyon fontos. Csak akkor kezdj el bármit megtanítani a kiskutyának, amikor figyel rád!

Hovawart kölyök szocializáció

Már a kölyökszocializációs idő alatt fel kell állítani szabályokat és ezeket meg kell próbálni következetesen betartatni! Ezért már a kiskutya beköltözése előtt gondolja át, mit szeretne neki megengedni és mit nem.

Ismerkedés emberekkel, állatokkal, zajokkal

A szocializációs fázisban fontos az is, hogy a kölyök lehetőleg sokféle embert ismerjen meg. Férfit, nőt, gyereket. Babakocsival, kerekesszékkel közlekedőket, bottal járókat, testesebb és magasabb embereket, vékony- és magas hangúakat, esernyővel közlekedőket, stb. Meg kell tapasztalnia, milyenek az autók, teherautók, játszóterek, csatornatetők és még sok minden más.
A hajszárító, mosógép, porszívó hangjával is ismertessük meg kutyusunkat, de nem árt ha a TV képernyő szín- és hangváltozásait is megszokja. Akkor is tegyük meg ezt, ha hovawartunk az idő nagyobbik részét nem a lakásban fogja tölteni. Amennyiben a kiskutya láthatóan fél, növelje az adott tárgyhoz való távolságot, s próbálja meg elterelni a kölyök figyelmét eledellel vagy játékkal mindaddig, amíg a hangot már közömbösséggel kezeli.

Szoktassuk hozzá kis barátunkat a boxhoz is!

Azonban semmiképpen sem szabad egy nemkívánatos magatartás miatti büntetésre használni. A box biztonságot nyújt, amíg a gazdi nem tud odafigyelni a kölyökre és persze az autós utazások alkalmával is nagyon hasznos.
Nem kell mindent egyszerre! Mindennek megvan a maga ideje és helye. Legyünk nagyon türelmesek, de határozottak és következetesek. Meg lesz a gyümölcse! 🙂

Hovawart kölyök szocializáció
Verified by MonsterInsights